Specjalista odpowiada: Spanie w soczewkach kontaktowych

Specjalista odpowiada: Spanie w soczewkach kontaktowych

Chyba każdemu użytkownikowi soczewek, choć raz zdarzyło się w nich zasnąć lub zdrzemnąć. Czy takie postępowanie ma jakieś konsekwencje? Dlaczego lepiej tego nie robić?

Wybór soczewek kontaktowych jest obecnie dość duży, co pozwala dostosować produkt do predyspozycji i stylu życia. Możemy zdecydować, czy będziemy nosić soczewki w trybie jednodniowym, miesięcznym, czy dwutygodniowym.

Jednodniowe

Jeśli zdecydujesz się na jednorazowe soczewki, będzie wiązać się to z codziennym wyrzucaniem ich po zużyciu, przed pójściem spać. W takim przypadku, nie będziesz musiał pielęgnować soczewek, a to zdecydowanie upraszcza sprawę i minimalizuje prawdopodobieństwo zaśnięcia w soczewkach. Unikajmy wtedy tylko drzemek w ciągu dnia, ewentualnie na jej czas zdejmijmy soczewki i umieśćmy je w płynie, by po przebudzeniu móc je znów włożyć na oczy. Warto na takie ewentualności posiadać płyn pielęgnacyjny, pomimo że nosimy soczewki jednodniowe.

Soczewki miesięczne lub dwutygodniowe

W przypadku, gdy zdecydujemy się na soczewki wielorazowe, czyli takie, których parę, możemy nosić przez 2 tygodnie lub miesiąc – w zależności od typu produktu – musimy pamiętać o codziennej pielęgnacji, by usuwać nadmiar osadów białkowo-lipidowych z powierzchni soczewki oraz o zdejmowaniu ich na czas spania. Takie soczewki nie są przystosowane do posiadania ich na oczach podczas snu i jeśli będziemy często w nich zasypiać, szybciej się zużyją a nasze oczy nie będą mogły właściwie „oddychać”, to znaczy, że niewystarczająca ilość tlenu dotrze do naszych oczu. To niewątpliwie wpłynie na zdrowie gałek ocznych.

Soczewki całodobowe

Jest też trzecia ewentualność – wiemy, że zdarza nam się zasnąć w soczewkach, albo chcemy zasypiać i budzić się w soczewkach – wtedy możemy zdecydować się na soczewki całodobowe. Pozwalają one na spanie w soczewkach bez konsekwencji zdrowotnych, ponieważ zostały stworzone w taki sposób, by użytkownik mógł nosić je w sposób ciągły przez 30 dni i 29 nocy, ale zachował komfort i zdrowie oczu. Soczewki całodobowe mają wyższe uwodnienie a także wyższą przepuszczalność tlenu. Choć nie jest wymagana pielęgnacja takich soczewek, specjaliści zalecają by co najmniej raz na tydzień ściągnąć takie szkła kontaktowe, wyczyścić je i włożyć do pojemnika – dzięki temu nasze oczy odpoczną, soczewki zostaną wyczyszczone i dodatkowo zyskają na nawilżeniu.

Jakie produkty?

Przykładami takich soczewek całodobowych są Biofinity z współczynnikiem tlenu DK/t=160 i uwodnieniem na poziomie 48%, AIR OPTIX Night&Day z przepuszczalnością tlenu na poziomie 175 i uwodnieniem 24%. W ofercie znajdziesz też soczewki Pure Vision 2HD z przepuszczalnością tlenu na poziomie 130 i uwodnieniem 36%. Biofinity Energys z przepuszczalnością tlenu na poziomie 160 i uwodnieniem 48%.
W ofercie znajdują się także soczewki, które docelowo przeznaczone są do noszenia dziennego, jednak producent przewiduje możliwość noszenia również całodobowego w tzw. trybie przedłużonym przez okres tygodnia, po tym czasie należy soczewki wyrzucić do kosza.
Przykładami takich produktów są ACUVUE OASYS® przeznaczone do noszenia dwutygodniowego w trybie dziennym lub właśnie w trybie przedłużonym tylko przez tydzień, po czym wyrzucamy je do kosza. Produktem, który nadaje się do podobnego noszenia, jest AIR OPTIX® AQUA oraz AIR OPTIX® plus HydraGlyde™.

Replies: 0 / Share:

You might also like …

Post Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *